Odyometri ( İşitme Testi)

Odyometri işitmenin ölçülmesini ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesini sağlayan işitme testine verilen isimdir. İşitme ile ilgili test ve ölçümleri kapsar. 

İşitmenin ölçülmesi ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesine odyometrik muayene denir. Bu ölçümlerde kullanılan cihazlara odyometre denir.

Gürültülü ortamlarda çalışılması sonucu oluşabilecek işitme kaybının tespiti amacıyla işitme testi (odyometre) uygulanır. İşitme testi, Kuruluşumuzda uygun ses izolasyonu yapılmış özel odyo kabininde ve Mobil Sağlık aracımızda yapılmaktadır. Testler Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından değerlendirilerek raporlandırılmaktadır. İşitme Testini iki çeşit gerçekleştirmekteyiz.

Hava yolu testi

Havada yayılan ses dalgalarının kulak kepçesi tarfından toplanarak dış kulak kanalına iletilmesi oradan da kulak zarı ve orta kulak yapılarına ve daha sonra iç kulağa iletilmesini sağlayan işitme yoludur.

Kemik yolu testi

Ses dalgalarının kafatası kemiklerinin titreşimleri aracılığıyla direkt olarak iç kulağa iletilmesini sağlayan işitme yolu.